Online Tescil

Sayın Üyemiz;

01.01.2019 tarihi itibariyle Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin Ticaret Borsaları için yapmış olduğu (TİBOS) Ticaret Borsaları Otomasyon Sistemi kullanılmaya başlanmıştır. Sistem entegre olup, müstahsil ve Faturalarda kesilen tarih sistem tarafından kontrol edilecek ve 30 günü geçmiş müstahsiller için gecikme ücreti yansıtacaktır.

Siz üyelerimizin borsamız tescil işlemi yaptırmaya geldiğinizde işlemlerinizin daha kolay ve kısa sürede yapılabilmesi  için  sisteme uygun olarak hazırlanan ve aşağıda yer alan ön tescil beyan formu dosyasını bilgisayarınızın masa üstüne indirmeniz gerekmektedir.

Faturalar ve müstahsiller için ayrı formda olan listeleri doldurup, aynı sistem içerisinde geri yükleyerek gönderdiğiniz taktirde, bize e posta kanalıyla ulaşmış olacaktır.

Ön tescil beyan Formunda istenilen;  TC Kimlik Numarası, Miktar, Birim Fiyat, Tutar, Belge Numarası, Belgenin Tarihi, Ürün Kodu, Ürünün menşe’si, Satış Şekli ve  Bağkur  ile ilgili bilgi girişi sağlanır.

Döküm Sırasında Dikkat edilmesi gerekenler;

* Listelerin dökümü sırasında TC Kimlik numaraları (11 haneden oluşur), Vergi Dairesi Numaralarının (10 haneden oluşur) yanlış olmamasına lütfen dikkat ediniz.

* Müstahsil Makbuzlarınızı listeye dökümünü yaparken  TC kimlik numarasını yazdığınızda sol bölümdeki kontrol kısmı size o TC Kimlik numarasını doğru veya yanlış olduğunu gösterecektir.

* Birim fiyatlarını girerken sadece kuruş hanesini ayırmak için virgül kullanınız.

* Müstahsil veya Fatura dökümü sırasında ÜRÜN – MENŞE – SATIŞ ŞEKLİ hücresinin üzerine gelip iki kere tıkladığınızda karşınıza ilgili hücreye ait parametre bilgileri çıkacak ve bu sayfadan size uygun olanını işaretlemeniz yeterli olacaktır.

* Müstahsil makbuzlarınızda Bağkur hesaplaması yapılacaksa “BAĞKUR “kısmına E yazmanız gereklidir. (Sistem BAĞ-KUR oranını otomatik olarak %2 olarak hesaplamakta olup farklı bir BAĞ-KUR tutarı varsa E yerine hesaplamış olduğunuz tutarı yazınız.)

* Ön Tescil beyan formunda yer alan uyarıları lütfen dikkat ederek doldurunuz.

 

Alım-Satım Beyannamesi Şablonları